Čest jejich památce

Dovolte mi znovu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám obětí včerejšího teroristického útoku na vojáky i civilisty, včetně dětí, v Afgánistánu, jejich matkám, otcům, manželkám, dětem a dalším příbuzným a blízkým.
Chci v této chvíli poděkovat všem českým vojákům v zahraničních misích. Oni denně riskují své zdraví a životy. Za bezpečnější svět, za lepší budoucnost. Jsem jako občan České republiky hrdý na ty, kteří riskují vše, aby pomohli druhým. Věřím, že MO udělá vše pro pomoc jejich rodinám.
Nikdo nemá větší lásku k druhým než ten, kdo obětuje svůj život za druhé. A tohle je přesně ten případ, kdy boj za demokracii, svobodu, lidská práva a lidskou důstojnost s sebou nese v některých případech i oběť nejvyšší.
Musíme si všichni uvědomit, že stateční vojáci v zahraničí bojují nejen za bezpečí a svobodu občanů zemí, kde působí. Oni chrání i bezpečí a svobodu občanů ČR. Naše trpké historické zkušenosti nás naučily (či měly by naučit), že záruky naší svobody a bezpečí leží za hranicemi naší země, že je v našem výsostném zájmu, aby ve světě vládl řád, spravedlnost a mír.
Chci zdůraznit, že i my neseme spoluodpovědnost za stav světa. Teprve před 25 lety jsme se vymanili z totalitního komunistického režimu. Tím, že druhým pomáháme na cestě ke svobodě, splácíme svůj dluh za pomoc, které se nám tehdy dostalo. A nakonec bráníme i sami sebe
Nakonec (ale ne v poslední řadě) musím zdůraznit význam, který pro svobodu, bezpečí a prosperitu má transatlantická vazba. Díky našemu členství v NATO se těšíme nejjistějším zárukám naší národní svébytnosti a existence, jakou jsme kdy v našich dějinách měli
Velice mě mrzí, když lidé srovnávají NATO a VS. To druhé sloužilo pouze internacionální touze komunistů po svétovládě. A to vše vynuceně, na rozkaz Moskvy. Naopak NATO je rovnoprávnou a dobrovolnou aliancí zemí, které společně brání bezpečí nejen vlastní, ale i bezpečí ve světě
Potvrzuje se, že svět není bezpečný. Islamističtí radikálové zabíjejí občany Iráku a hrozí ustavením totalitního teokratického státu. Krvavé boje probíhají v Sýrii. Válčí se na východě Ukrajiny. Nemůžeme žít v iluzi, že tyto humanitární katastrofy se nás netýkají. Musíme být silní, nesmíme podceňovat výdaje na obranu, musíme podporovat naše spojence v NATO. Nesmíme podlehnout falešnému pocitu bezpečí, protože cena za tuto bláhovost je příliš vysoká. Oni čtyři hrdinové položili své životy za bezpečný a šťastnýživot nás všech. Jako místopředseda vlády ČR udělám vše pro to, aby tato oběť nebyla marná a abychom jí byli hodni.
 

Pavel Bělobrádek
předseda KDU-ČSL